systemsetup

terminalVedle kvanta klasických unixových utilitek přibaluje Apple
k OS X řadu system-specific nástrojů pro použití ve skriptech. Dnes se podíváme na systemsetup, který většinou řeší nastavení ekvivalentní k přepínátkům v několika panelech System Preferences (Energy Saver, Sharing, Date & Time, Startup Disk). Abych čistě jen nevykrádal man stránku , u přepínačů jsem vždy vytvořil screenshot s poznačenými ekvivalencemi. Nadpoloviční většinu z nich pravděpodobně nikdy nepoužijete, ale nachází se tu pár důležitých nastavení (např. snadné zapnutí sshd démona pro vzdálené přihlášení).
Continue reading “systemsetup”

defaults

Všechny sofistikovanější aplikace potřebují nějaký způsob, jak si zapamatovat interní nastavení, které obnoví při příštím spuštění. Mohou to udělat po svém a vytvořit si někde na disku konfigurační soubor s vlastními pravidly pro jeho vnitřní podobu.
V unixových systémech stačí letmý pohled do adresáře /etc. Každý soubor bude pravděpodobně vypadat jinak. Microsoftí Windows na to jdou diametrálně odlišnou cestou binární databáze (registry). Co OS X?

Application defaults

Desítkové šelmy zdědily od svého předchůdce (NeXTStepu) specifický systém pro ukládání nastavení postavený na identifikátoru aplikace a mapování datových typů CoreFoundation na jejich ekvivalenty v Property Listu. Každá správná aplikace pro OS X by měla mít svůj unikátní identifikátor ve tvaru obráceného DNS záznamu domény pod kontrolou vývojáře. Pro svůj program mohu použít identifikátor cz.osxadmin.mujprogram, protože je to momentálně moje doména 🙂 Aplikace má možnost využít svojí doménu pro uložení nějakých dat na disk. Odpadají trable se strukturou souboru + snadné načítání a ukládání zajistí CF API.
Continue reading “defaults”